Włochy

Piłkarska reprezentacja Włoch, znana także jako “Squadra Azzurra”, to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn w historii futbolu. Nazwa “Azzurra” pochodzi od charakterystycznego błękitnego koloru koszulek, który odróżnia ich od tradycyjnych barw narodowych Włoch, czyli zielonego, białego i czerwonego.

Największe sukcesy w historii:

Włochy mają na swoim koncie cztery mistrzostwa świata. Pierwszy triumf odnieśli w 1934 roku, kiedy to jako gospodarze turnieju pokonali Czechosłowację 2:1 po dogrywce. Drugi tytuł mistrza świata zdobyli cztery lata później, w 1938 roku, we Francji, zwyciężając Węgry 4:2. Te wczesne sukcesy ustawiły Włochy jako jedną z dominujących sił w światowym futbolu.

Kolejne dwa tytuły przyszły wiele lat później. W 1982 roku we Hiszpanii Włosi, dowodzeni przez trenera Enzo Bearzota, triumfowali po raz trzeci. Kluczowym momentem turnieju była wygrana 3:2 nad Brazylią w rundzie grupowej drugiej fazy. W finale pokonali Niemcy Zachodnie 3:1, a Paolo Rossi zdobył Złotego Buta dla najlepszego strzelca turnieju.

Czwarty tytuł mistrza świata Włosi zdobyli w 2006 roku w Niemczech. W finale rozegranym w Berlinie, po zaciętym meczu z Francją zakończonym remisem 1:1, Włochy zwyciężyły w serii rzutów karnych 5:3. Bohaterami tamtego turnieju byli m.in. Gianluigi Buffon, Fabio Cannavaro i Marco Materazzi.

Oprócz sukcesów na mundialach, Włosi odnieśli także znaczące triumfy w Mistrzostwach Europy. W 1968 roku zdobyli mistrzostwo Europy, pokonując Jugosławię w powtórzonym finale. W 2000 roku i 2012 roku doszli do finałów, ale musieli uznać wyższość odpowiednio Francji i Hiszpanii. Kolejny wielki sukces przyszedł w 2021 roku, kiedy to Włochy, prowadzone przez Roberto Manciniego, zdobyły swoje drugie mistrzostwo Europy, pokonując Anglię po rzutach karnych.

Barwy reprezentacji:

Barwy reprezentacji Włoch to niebieskie koszulki, białe spodenki i niebieskie getry. Włoska drużyna narodowa tradycyjnie gra w błękicie, kolorze związanym z dynastią sabaudzką, która zjednoczyła Włochy w XIX wieku. Strój wyjazdowy najczęściej jest cały biały, z niebieskimi akcentami.

Sponsorzy techniczni:

Historia sponsorów technicznych reprezentacji Włoch jest bogata i zróżnicowana. Początkowo, w czasach kiedy futbol dopiero raczkował, stroje nie miały oficjalnych sponsorów. W latach 70. XX wieku, gdy piłka nożna zaczęła się profesjonalizować, Włochy nawiązały współpracę z firmą Adidas. W latach 80. sprzęt sportowy dostarczała firma Le Coq Sportif.

Najdłuższą i najbardziej znaną współpracą była ta z marką Diadora, która trwała od 1985 do 1994 roku. Po tym okresie, od 1995 do 1999 roku, stroje dla Włoch produkowała firma Nike.

Jednak najdłużej trwająca współpraca to ta z Pumą, która rozpoczęła się w 2003 roku i trwa do dziś. Puma dostarcza stroje, które nie tylko odzwierciedlają tradycję, ale również nowoczesne technologie sportowe, takie jak lekkie materiały i zaawansowane systemy wentylacyjne. W 2023 roku Puma przedłużyła umowę z włoską federacją piłkarską, co jest dowodem na owocną i trwałą współpracę.

Reprezentacja Włoch jest zatem nie tylko symbolem sukcesów sportowych, ale także przykładem harmonijnego połączenia tradycji z nowoczesnością, zarówno w kontekście barw, jak i współpracy ze sponsorami technicznymi.

Zobacz sklep reprezentacji Włoch.