Serbia

Reprezentacja Serbii w piłce nożnej, znana jako “Orlovi” (Orły), ma bogatą historię, sięgającą czasów Jugosławii, a później Serbii i Czarnogóry. Obecnie zarządzana przez Serbski Związek Piłki Nożnej (Fudbalski savez Srbije), drużyna reprezentuje naród z dumą i ambicją na międzynarodowej scenie piłkarskiej.

Największe sukcesy reprezentacji Serbii są związane z okresem, gdy kraj ten występował jako Jugosławia. Jugosławia zdobyła srebrne medale na Mistrzostwach Europy w 1960 i 1968 roku, a także na Igrzyskach Olimpijskich w 1948, 1952 i 1956 roku, gdzie zdobyła srebro, oraz w 1960 roku, kiedy zdobyła złoty medal. Po rozpadzie Jugosławii i powstaniu Federalnej Republiki Jugosławii (Serbia i Czarnogóra), reprezentacja ta zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata w 1998 roku i doszła do 1/8 finału, gdzie przegrała z Holandią.

Po rozpadzie Serbii i Czarnogóry w 2006 roku, reprezentacja Serbii zaczęła swoją samodzielną historię. Od tego czasu Serbia zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata w 2010, 2018 i 2022 roku, jednak nie udało się jej jeszcze przejść fazy grupowej. Na Mistrzostwach Europy Serbom nie udało się zakwalifikować do turnieju od 2000 roku, kiedy to jako Jugosławia dotarli do ćwierćfinału.

Barwy reprezentacji Serbii są inne niż barwy państwowe. Chociaż flaga Serbii jest trójkolorowa: czerwona, niebieska i biała, stroje piłkarskie reprezentacji zazwyczaj są czerwone z białymi akcentami. Stroje domowe składają się z czerwonych koszulek, czerwonych spodenek i czerwonych skarpetek, często z białymi detalami. Stroje wyjazdowe zazwyczaj są w kolorach białym lub niebieskim, co nawiązuje do barw narodowych, ale jest to zależne od projektu na dany turniej.

Jeśli chodzi o sponsorów technicznych, historia reprezentacji Serbii obejmuje współpracę z kilkoma znaczącymi markami sportowymi. W czasach Jugosławii, podobnie jak wiele innych reprezentacji narodowych, drużyna była ubierana przez niemiecką firmę Adidas. Po rozpadzie Jugosławii i powstaniu Serbii i Czarnogóry, firma Nike stała się sponsorem technicznym drużyny, co trwało do 2014 roku. W 2014 roku, serbski związek piłki nożnej podpisał umowę z niemiecką firmą Puma, która dostarczała stroje dla reprezentacji do 2018 roku. Od 2018 roku, włoska firma Macron stała się sponsorem technicznym reprezentacji Serbii, oferując nowoczesne i stylowe zestawy strojów, które są dobrze odbierane przez kibiców.

Reprezentacja Serbii w piłce nożnej jest znana z waleczności i talentu, a także z wprowadzenia na międzynarodową scenę wielu wybitnych piłkarzy, takich jak Dragan Stojković, Dejan Stanković czy Nemanja Vidić. Mimo że największe sukcesy odnoszone były jeszcze pod innymi nazwami, obecna drużyna kontynuuje tradycję i pracuje nad osiągnięciem nowych, wielkich sukcesów, które z pewnością przyniosą dumę narodowi serbskiemu.

Sklep reprezentacji Serbii.