Rumunia

Reprezentacja Rumunii w piłce nożnej, znana również jako „Tricolorii” (Trójkolorowi), to drużyna narodowa, która odgrywa ważną rolę w historii europejskiej piłki nożnej. Drużyna ta ma bogatą historię sukcesów i momentów chwały, które wciąż są wspominane przez kibiców.

Jednym z największych sukcesów reprezentacji Rumunii jest jej występ na Mistrzostwach Świata w 1994 roku w USA. Drużyna prowadzona przez selekcjonera Anghela Iordănescu, z takimi gwiazdami jak Gheorghe Hagi, Florin Răducioiu i Dan Petrescu, dotarła do ćwierćfinału. Rumuni odnieśli wtedy pamiętne zwycięstwo nad Argentyną 3:2 w 1/8 finału, co uznawane jest za jedno z najważniejszych zwycięstw w historii rumuńskiego futbolu. W ćwierćfinale Rumunia przegrała z przyszłym wicemistrzem świata, Szwecją, po dramatycznej serii rzutów karnych.

Kolejnym znaczącym osiągnięciem było dotarcie do ćwierćfinału Mistrzostw Europy w 2000 roku. Drużyna, w której znów błyszczał Gheorghe Hagi, zdołała przejść przez fazę grupową, pokonując między innymi Anglię 3:2, co zapewniło im awans do ćwierćfinału. W meczu ćwierćfinałowym Rumunia przegrała z Włochami 0:2.

Barwy reprezentacji Rumunii to żółty, niebieski i czerwony, co odzwierciedla kolory flagi narodowej. W praktyce, podstawowy strój drużyny narodowej jest zazwyczaj w dominującej kolorystyce żółtej z dodatkowymi elementami w kolorach niebieskim i czerwonym. Alternatywne stroje to zazwyczaj białe lub czerwone, również z nawiązaniem do narodowej trójkolorowej palety.

Reprezentacja Rumunii miała wielu różnych sponsorów technicznych na przestrzeni lat. W latach 70. i 80. drużyna często korzystała z odzieży sportowej produkowanej przez lokalnych producentów. Jednak od lat 90. reprezentacja zaczęła współpracować z międzynarodowymi markami. W czasie Mistrzostw Świata w 1994 roku stroje reprezentacji dostarczała niemiecka firma Adidas, co było pierwszym przypadkiem współpracy z tak dużym, globalnym producentem.

W kolejnych latach drużyna była ubierana przez różnych sponsorów technicznych, w tym firmy takie jak Lotto, Le Coq Sportif i Joma. Od 2015 roku reprezentacja Rumunii współpracuje z hiszpańską firmą Joma, która dostarcza im stroje na wszystkie mecze i turnieje. Joma jest również odpowiedzialna za dostarczanie strojów dla wielu innych drużyn narodowych i klubowych, co czyni ją znaczącym graczem na rynku odzieży sportowej.

Rumunia to kraj z długą tradycją piłkarską, który regularnie dostarczał i nadal dostarcza wielu utalentowanych piłkarzy na arenie międzynarodowej. Choć w ostatnich latach drużynie nie udało się powtórzyć sukcesów z przeszłości, to kibice wciąż mają nadzieję, że “Tricolorii” powrócą na szczyt europejskiego i światowego futbolu.

Sklep reprezentacji Rumunii.