Islandia

Reprezentacja Islandii w piłce nożnej, znana także jako “Strákarnir okkar” (nasi chłopcy), zyskała międzynarodową sławę dzięki swoim imponującym osiągnięciom w ostatnich latach. Pomimo że Islandia jest niewielkim krajem o populacji liczącej około 370 tysięcy mieszkańców, jej reprezentacja narodowa potrafiła zadziwić świat swoimi wynikami i walecznością na boisku.

Największym sukcesem w historii islandzkiej piłki nożnej jest bez wątpienia udział w Mistrzostwach Europy 2016, gdzie drużyna dotarła do ćwierćfinału. Islandia zaczęła od fazy grupowej, gdzie zremisowała z Portugalią 1:1, zremisowała z Węgrami 1:1, a następnie pokonała Austrię 2:1. W 1/8 finału Islandia sensacyjnie pokonała Anglię 2:1, co było jednym z największych zaskoczeń turnieju. Drużyna odpadła dopiero w ćwierćfinale po porażce z Francją 2:5. Ten wynik był ogromnym osiągnięciem dla kraju, który debiutował na tej rangi turnieju.

Kolejnym znaczącym osiągnięciem był udział w Mistrzostwach Świata 2018 w Rosji, gdzie Islandia po raz pierwszy w historii zakwalifikowała się do tego prestiżowego turnieju. W fazie grupowej Islandczycy zremisowali 1:1 z Argentyną, co było kolejnym wielkim wydarzeniem, pokazującym, że drużyna potrafi rywalizować z najlepszymi na świecie. Niestety, Islandia nie zdołała wyjść z grupy, ale sam awans na Mistrzostwa Świata był olbrzymim sukcesem.

Barwy reprezentacji Islandii to tradycyjnie niebieskie koszulki, białe spodenki i niebieskie getry. Ten zestaw barw symbolizuje charakterystyczne elementy islandzkiego krajobrazu – niebieski reprezentuje lodowce i morze, biały śnieg, a czerwony element na emblemacie symbolizuje ogień wulkanów.

Jeśli chodzi o historię sponsorów technicznych, to islandzka reprezentacja miała kilku ważnych partnerów na przestrzeni lat. W latach 1975-1992 sponsorem technicznym był niemiecki Adidas. Następnie, od 1992 do 2014 roku, Islandia korzystała z usług włoskiej marki Erreà, która dostarczała sprzęt przez ponad dwie dekady. Od 2014 do 2020 roku stroje reprezentacji były produkowane przez Erreà, co obejmuje okres największych sukcesów zespołu, takich jak Euro 2016 i Mistrzostwa Świata 2018.

W 2020 roku islandzka federacja piłkarska ogłosiła nową umowę sponsorską z niemiecką firmą Puma, która jest obecnym dostawcą sprzętu dla reprezentacji. Puma dostarcza nowoczesne i innowacyjne stroje, które mają wspierać zawodników w osiąganiu jak najlepszych wyników na boisku.

Reprezentacja Islandii stała się symbolem determinacji i pasji do futbolu, inspirując zarówno małe, jak i duże narody swoją historią sukcesu i nieustępliwością. Ich barwy, stroje i historia sponsorów technicznych są integralną częścią tożsamości tej drużyny, która z dumą reprezentuje swój kraj na międzynarodowej arenie

Zobacz sklep reprezentacji Islandii.